martedì 24 novembre 2015

Vlerësimi i nxënësve




VLERËSIMI:


Është  proces i mbledhjes  sistematike, dhe  i interpretimit të informatave me qellim të përcaktimit se në çfarë shkalle nxënësi i ka zotëruar objektivat udhëzuese.
Parimet themelore të vlerësimit:
  1. Përcaktimi i qëllimit dhe priorioritet në vlerësim
  2. Zgjedhja e teknikave
  3. Zbatimi teknikave
  4. Dobësitë e teknikave
  5. Vlerësimi është një rrugë drejtë një fundi, por jo fund në vetvete.
Llojet e vlerësimit:
  • Vlerësimi klasifikues: ta përcaktojë pozitën e nxënësit në raport me objektivat.
  • Vlerësimi formues: nuk shfrytëzohet për notim por për përmirësim të mësimnxënies.
  • Vlerësimi diagnostikues: përcakton shkaqet e qëndrueshme të problemeve në mësimnxënie.
  • Vlerësimi përmbledhës – i kombinuar: për notimin dhe certifikimin e nxënësve për të gjykuar përvetësimin e objektivave dhe efektin e programit mësimor.
  • Vlerësimi individual: përdoret kur numri i nxënësve është jo i madh.
  • Vlerësimi ne grupe: përdoret në nivel të shkollës, në nivel të komunës, në nivel te garave dhe në nivel kombëtar.
Qëllimi i vlerësimit është përcaktimi i statusit të nxënësit.

Planifikimi i një orë mësimore



Elementet e planifikimit të një orë mësimore:
  1. Objektivat mësimore
  2. Procedurat mësimore
  3. Mjetet mësimore
  4. Procedurat për vlerësim te nxënësit
Formulimi  i objektivave:
  • Objektiva te përgjithshme
  • Objektiva specifike
Synimet: janë pritshmëri afatgjata, më të përgjithshme që pretendohet të arrihen në një të ardhme të largët.
Qëllimet: janë  pritshmëri më afatshkurta të përgjithshme.
Objektivat: janë deklarata më specifike, pritshmëri afatshkurtra, me rezultate konkrete që arrihen brenda orës mësimore. Objektivat duhet t’i kenë këto karakteristika:
  • Veprimin: shprehje me ane te foljes vepruese (aktivitet).
  • Kushtin: vendi, koha, materiali i nevojshëm  dhe mënyra se si duhet të realizohet veprimi.
  • Kriterin: shkalla e saktësisë (sasisë dhe cilësisë) së përmbushjes së një objektivi.
Pjesët kryesore të orës  janë:
  • Evokimi: dijet paraprake të te nxënit që përcaktojnë qëllimin e kërkimit.
  • Realizim – kuptimi: nxënësit  marrin informacione të reja.
  • Reflektim – kuptimi: nxënësit përforcojnë të nxënit e ri dhe në mënyrë aktive rindërtojnë skemat e tyre të të menduarit, që siguron nxënie të qëndrueshme.